تاریخ انتشار: 4 خرداد 1398

آجیل چهار مغز مخلوطی از چهار مغز معروف بوده که خواص فراوانی برای انسان ها دارد. خواص چهار مغز برای کودکان نیز بسیار زیاد است و توصیه شده است به کودکان علی الخصوص در سنین رشد از این مواد مغذایی مقوی داده شود.

آجیل چهار مغز از چهار مغز بادام درختی، بادام هندی، فندق و پسته تشکیل شده است که در ادامه به طرز تهیه چهار مغز برای کودکان هم خواهیم پرداخت اما در ابتدا خواص این مواد غذایی طبیعی و پر خاصیت را بیان می کنیم.

مصرف چهار مغز به دلیل داشتن چربی های اشباع نشده در کاهش کلسترول بد خون بسیار مفید است. این مغزها دارای انواع مختلفی از ویتامین های گروه B، A و E ، انواع مواد معدنی و املاح مفید، اسیدچرب های غیراشباع و بسیاری از مواد دیگر بوده که برای سلامتی انسان بسیار مفید است.

خواص آجیل چهار مغز:

خواص آجیل چهار مغز
خواص آجیل چهار مغز

در ادامه به مهم ترین خواص این آجیل خواهیم پرداخت. خواصی که در ادامه ذکر شده است هم برای کودکان و هم بزرگسالان مصداق داشته،فقط آن چیزی که در مصرف کودکان باید در نظر داشته باشید سن شروع دادن این آجیل ها، مقدار آن ها و روش دادن آن ها می باشد.

 1.  این آجیل دارای مقادیر فراوانی ترکیبات آنتی اکسیدانی می باشد. این ترکیبات در جلوگیری از سرطان بسیار اثرگذار هستند. میزان این ترکیبات آنتی اکسیدانی در مقایسه با سایر مغزها بسیار بیشتر بوده و توصیه می شود در طول شبانه روز حداقل هفت عدد از این نوع آجیل مصرف نمایید.
 2. این مغزها دارای مقادیر زیادی پروتئین بوده که خواصی نظیر جلوگیری از بیماری های قلبی، بیماری های کلیه، دیابت و جلوگیری از سنگ صفرا را به همراه دارد.
 3. باعث بهبود مسائل مختلف پوستی می شود.
 4. چهار مغز دارای مقادیر زیادی از چربی های غیر اشباع همچون امگا 3 و اسید آلفا لینولئیک بوده که در سلامت قلب و عروق بسیار اثرگذار خواهد بود.
 5. دارای یک نوع اسید آمینه بوده که بهبود مناسب گردش خون در سرتاسر بدن کمک شایانی می کند.
 6. چهار مغز یکی از بهترین تقویت کننده های مغز انسان می باشد و عملکرد سلول های مغزی را بهبود می بخشد و مصرف مداوم آن می تواند در افزایش هوش نیز موثر باشد.
 7. اگر به بی خوابی دچار هستید توصیه می شود از چهار مغز استفاده کنید. این آجیل دارای مقادیر خوبی ملاتونین بوده که هورمون خواب بوده و در ایجاد یک خواب با کیفیت شبانه موثر می باشد.
 8. این آجیل انعطاف پذیری رگ ها و شریان های خونی را بیشتر می کند و از فرآیند اکسیداسیون ناشی از مصرف چربی ها در رگ ها جلوگیری می کند.
 9. اگر معده شما دچار سردی شده است و عملکرد خوبی ندارد می توانید این آجیل را همراه با عسل میل کنید تا این مسئله رفع شود. مغزها به ذات گرم هستند و همراه با عسل گرم و تر می تواند تاثیر خوبی در رفع سردی معده داشته باشند.

مصرف چهار مغز و انواع آجیل برای کودکان:

چهار مغز برای کودکان
چهار مغز برای کودکان

در مورد خواص چهار مغز برای کودکان همان خواص عمومی این آجیل شامل حال آنان نیز خواهد شد. اما کودکان به دلیل حساسیت بیشتر باید در مصرف این نوع مواد احتیاط بیشتری داشته باشند. متخصصین بیان داشته اند که برای کودکان مصرف این آجیل باید به صورت پودر شده و آسیاب شده باشد. بهتر است مصرف چهار مغز را بعد از 6 ماهگی و به صورت پودر شده آغاز کنید. البته در مصرف بادام زمینی و فراورده های آن که احتمال دارد ایجاد حساسیت کند بهتر است بعد از سه سالگی از مغز بادام زمینی استفاده کنید. برای مصرف آجیل در کودکان زیر سه سال ابتدا مغزها را آسیاب و پودر کرده و با شیر مخلوط کنید تا یک ترکیب نه چندان غلیظی ایجاد شود و به کودک بدهید. این شیوه هم بلع را برای کودک آسان تر می کند و همچنین باعث افزایش جذب در بدن آن ها می شود. بهترین شیوه آن است که از پودر چهار مغز و آجیل ها حریره تهیه نمایید و به کودک دلبندتان بدهید.

تکامل مغز کودک با آجیل:

  درون آجیل چهار مغز مواد مغذی زیادی برای تقویت مغز می باشد. اسیدهای چرب، روغن های مفید، ویتامین ها، مواد معدنی و املاح زیادی در چهار مغز می باشد که باعث بهبود و رشد بهتر مغز کودک می شود. این مغزها دارای ترکیبی به نام پاریفارین بوده که خواصی نظیر افزایش مقاومت بدن، تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از پوکی استخوان را به همراه دارد.

طرز تهیه حریره چهار مغز برای کودکان:

همان طور که در قسمت قبل بیان شد یکی از بهترین روش ها برای طرز تهیه چهار مغز برای کودکان روش حریره می باشد. این روش بسیار آسان بوده و زمان زیادی را از شما نمی گیرد. این حریره را می توانید برای کودکان بعد از یک سالگی استفاده کنید. این غذا مقوی برای کودکان می تواند موجب افزایش وزن آن ها و خون سازی بیشتری در آن ها شود.

همان طور که گفته شد چهار مغز از پسته، بادام زمینی، بادام درختی و فندق تشکیل شده است. اما به دلیل اینکه بادام زمینی ممکن است در کودکان حساسیت ایجاد کند به جای بادام زمینی از گردو استفاده می کنیم.

مواد لازم برای تهیه حریره:

 • پودر چهار مغز دو قاشق غذاخوری
 • شیر یک پیمانه
 • شکر یا عسل پاستوریزه یک قاشق مرباخوری
 • خامه یک قاشق مرباخوری

برای ساخت حریره همه موارد بالا را با هم مخلوط می کنیم و بر روی ظرف مناسبی بر روی حرارت قرار می دهیم و یک سره هم می زنیم تا سر نرود. اگر از عسل به جای شکر استفاده می کنیم عسل را در آخر اضافه کنید چرا که در اثر حرارت خاصیتش از بین می رود.

نویسنده: حسین رضائی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *