خواص میوه خشک

میوه خشک یکی از میان وعده های جذاب برای بسیاری از افراد می باشد. با این وجود برخی از افراد به میوه تازه را به میوه خشک ترجیح می دهند. در این مقاله در ابتدا کمی در مورد تفاوت میوه خشک و تازه صحبت خواهیم کرد و در نهایت به خواص مهم ترین میوه خشک ها خواهیم پرداخت.

شاید بسیاری از افراد فکر کنند میوه خشک دیگر هیچگونه خواصی ندارد و مصرف آن را بی فایده می پندارند. اما نکته این جاست که در فرآیند خشک کردن آب میوه به همراه برخی از ویتامین های همچون ویتامین C از بین می رود اما به جای آن برخی از خواص دیگر به آن اضافه خواهد شد که این باعث می شود ما از این مسئله چشم پوشی کنیم.

اما با خشک کردن میوه به دلیل کاهش حجم میوه مقدار مواد مغذی در واحد حجم نسبت به میوه تازه بیشتر می شود. به طور مثال میوه های خشک تا 4 برابر بیشتر حاوی آنتی اکسیدان هستند. یا آلوی خشک دارای اثر ملینی بیشتری نسبت به آلوی تازه دارا می باشد. همین اثر را در توت خشک و انجیر خشک هم شاهد هستیم. اما به دلیل اینکه با خشک کردن میوه برخی از خواص آن از دست می رود توصیه می کنیم حتما میوه تازه هم مصرف نمایید و در کنار آن از خواص میوه خشک نیز بهره مند شوید. میوه های خشک همچنین دارای مقادیر بالایی فیبر، پتاسیم، آهن و سلنیوم هستند و برای افرادی که دچار کمبود این مواد هستند توصیه می شود.

مقاله پیشنهادی:


15 خاصیت برتر آجیل و خشکبار
خواص میوه خشک
خواص میوه خشک

برگ هلو:

در برگ هلو مقادیر فراوانی فیبر وجود دارد. تحقیقات فراوانی در مورد خواص فیبر بر سلامت انسان ها انجام شده است. فیبرها بر سلامت دستگاه گوارش و رفع یبوست که مادر بیماری ها است بسیار موثر می باشد. در برگ هلو علاوه بر فیبر مقادیر خوبی ویتامین آ و مقدار کمی مواد معدنی چون پتاسیم و مس دارا می باشد.

سیب خشک:

سیب خشک نیز دارای مقادیر خوبی ویتامین می باشد. اما مزیت استفاده از سیب خشک کم کالری بودن آن است و در صورت استفاده در میان وعده می تواند جلوی مصرف مواد پر کالری و چاق کننده را بگیرد و تاثیر خوبی در لاغری و کاهش وزن داشته باشد.

آلو خشک:

خوشبختانه آلو در حالت خشک و تازه آن سرشار از آهن می باشد. آهن خواص فراوانی را نصیب بدن ما می کند. آهن در بدن به بهبود فرآیند سوخت و ساز بدن کمک می کند و برای افراد کم انرژی مفید می باشد. همچنین آهن برای افرادی که دچار کم خونی علی الخصوص کم خونی فقر آهن  هستند ضروری است.  چرا که مصرف آهن می تواند تولید گلبول های قرمز را افزایش دهد. در نتیجه مصرف آلوخشک در میان وعده می تواند در تامین آهن ضروری بدن موثر باشد.

انجیر خشک:

انجیر خشک نیز دارای مقادیر بالایی فیبر بوده و از آن دست میوه خشک هایی است که برای سلامت دستگاه گوارش بسیار مفید باشد. اگر از یبوست رنج می برید می تواند انجیرخشک را در آب خیسانده و هر روز صبح ناشتا چند عدد میل نمایید تا مشکلتان حل شود.

مقاله پیشنهادی

معرفی انواع پسته
فواید میوه خشک شده
فواید میوه خشک شده

آلبالو خشک:

آلبالو خشک یکی از میوه خشک های محبوب میان مردم است. این میوه خشک سرشار از آنتی اکسیدان بوده و می تواند خواص فراوانی را نصیب انسان بکند. آلبالو خشک یک ضد التهاب طبیعی است و در کاهش کلسترول و قندخون موثر است. این ماده غذایی همچنین به دلیل داشتن انواع ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر است.

آناناس خشک شده:

آناناس خشک شده از آن دست میوه خشک هایی است که کمتر مورد استفاده عموم مردم است در صورتی که خواص فراوانی بر آن مترتب است. این میوه خشک دارای انواع مواد معدنی و انواع ویتامین ها بوده و دارای یک ترکیب خاص به نام فلورید می باشد که برای جلوگیری از سرطان موثر است. اگر یک جستجوی ساده بکنید به لیستی از خواص آن پی خواهید برد.

نارگیل خشک شده:

این میوه خشک دارای چربی های مفیدی است که می تواند در کاهش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول خوب خون بسیارکارساز باشد. نارگیل خشک دارای فیبر بوده که برای سلامت قلب و دستگاه گوارش عالی است. نارگیل خشک مغز را تقویت کرده و عملکردهای ذهن را بهبود می بخشد. خاصیت دیگر این میوه خشک شده کمک به آقایان برای جلوگیری از ناباروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *