به طور کلی آجیل ها و خشکبار به دلیل داشتن انواع ویتامین ها، مواد معدنی، املاح و … دارای خواص فراوانی برای انسان دارا می باشد. این خواص برای کودکان و بزرگسالان فرقی نمی کند. تنها تفاوت مصرف آجیل در کودکان و بزرگسالان در چگونگی مصرف آن ها می باشد. کودکان به دلیل اقتضای سن آن ها باید شرایط ویژه ای را برایشان در نظر گرفت. به طور مثال مغز بادام زمینی ممکن است در بسیاری از کودکان منجر به حساسیت شود یا مصرف آجیل به همین شکل خود ممکن است برای کودکان خطرآفرین باشد. در ادامه بیشتر با خواص آجیل هفت مغز و ترکیبات آن آشنا خواهیم شد.

آجیل هفت مغز در واقع ترکیبی از هفت ماده مغز پسته، مغز بادام درختی، مغز گردو، مغز بادام هندی، مغز فندق، چیپس میوه، کشمش پیکامی و بادام زمینی طعم دار می باشد. ترکیبات این مواد منجر شده است تا آجیل هفت مغز به یکی از مغذی ترین انواع آجیل ها و خشکبارها تبدیل شود.

خواص آجیل هفت مغز:

همان طور که بیان شد آجیل هفت مغز از هفت ماده مختلف تشکیل شده است که بعضا در مناطق مختلف ممکن است ترکیبات آن فرق کند. در ادامه مهم ترین خواص هر جزء به طور خلاصه بیان خواهد شد. لازم به ذکر است که هر مغز به تنهایی دارای خواص مختلف و فراوانی است و اکثرا دارای خواص مشترکی هم هستند اما در این بخش سعی کرده ایم تا مهم ترین خاصیت هر مغز را مورد بررسی قرار دهیم.

مقاله پیشنهادی

خواص چهار مغز برای کودکان

مغز پسته:

پسته یکی از برترین مغزها از جهت داشتن عنصر پتاسیم می باشد. این عنصر در بهبود سیستم قلب و عروق بسیار راهگشا می باشد. این عنصر حیاتی برای کنترل فشارخون بالا، جلوگیری از سکته های قلبی و مغزی و افزایش شادابی و نشاط بسیار کارآمد می باشد.

مغز بادام درختی:

بادام درختی یکی از برترین مغزها از جهت داشتن عنصر منیزیم می باشد. از مهم ترین خواص منیزیم برای بدن جلوگیری از گرفتگی عضلات و بهبود جریان خون و تغذیه بهتر سلول های بدن می باشد. شاید برایتان جالب باشد که میزان منیزیم بادام درختی از اسفناج و جو هم بیشتر است.

مغز گردو:

مهم ترین ماده غذایی که در گردو وجود دارد و باعث بیشترین خاصیت این مغز شده است چربی های اشباع نشده امگا 3 و امگا 6 می باشد. این چربی ها باعث شده است گردو به یکی از مغزهای پر انرژی تبدیل شود و در عین حال باعث چاقی شما نشود. این چربی ها در بهبود سلامت قلب و جلوگیری از سکته های قلبی بسیار موثر باشد.

مغز بادام هندی:

بادام هندی از آن دست مغزهاست که تقریبا دارای ارزش غذایی کاملی می باشد و در بسیاری از موارد می تواند بر سلامتی ما تاثیرگذار باشد. خواص کلی بادام هندی شامل بهبود سلامت قلب و عروق، تنظیم و تعدیل فشارخون، تقویت دندان ها و لثه ها و تقویت سیستم ایمنی می باشد.

مغز فندق:

فندق نیز یکی دیگر از مغزها بوده که دارای مقادیر فراوانی منیزیم و پتاسیم می باشد. این دو ماده دارای بیشترین تاثیر برای قلب و کلیه است. پتاسیم همانطور که گفتیم باعث بهبود گردش خون و تنظیم فشارخون می شود و منیزیم هم از طریق بهبود گردش خون می تواند در سلامت قلب موثر باشد.

فواید آجیل هفت مغز

چیپس میوه:

چیپس میوه یا میوه خشک یکی از انواع محصولات مفیدی بوده که دارای ارزش غذایی بالایی هستند. همچنین میوه های خشک به دلیل فرآیند خشک شدن، کمتر احتمال فساد دارند و ماندگاری آن ها زیاد می باشد. این چیپس های میوه دارای انواع ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی بوده و جایگزین مناسبی برای میان وعده های مضر نظیر انواع اسنک، چیپس و… می باشد.

کشمش:

کشمش که در واقع همان انگور خشک شده است خواص سرشاری را نصیب شما خواهد کرد. کشمش در فرآیند خشک شدن دارای مقادیر زیادی ترکیبات فنلی می شود که در جلوگیری و درمان سرطان موثر است. خاصیت دیگر خشک کردن کشمش افزایش ترکیبات آنتی اکسیدانی آن می باشد که از این منظر هم می تواند از پیشرفت سرطان جلوگیری کند.

بادام زمینی:

بادام زمینی سرشار مواد معدنی و ویتامین می باشد. برخی از این مواد شامل بیوتین بوده که در دروان بارداری خواص زیادی را برای مادر دارد. نیاسین جزء دیگر بادام زمینی است که منجر به کاهش ابتلا به بیماری های قلبی می شود. ویتامین E که یک آنتی اکسیدان قوی بوده و ضد سرطان است.  تیامین که برای سوخت و ساز و متابولیسم بدن ضروری است. در کل بادام زمینی دارای مواد مغذی زیادی است که خواص زیادی را برای سلامتی انسان به ارمغان دارد.

خواص هفت مغز برای کودکان:

همان خواصی که نصیب بزرگسالان می شود در کودکان نیز شاهد آن هستیم. منتهی باید در کودکان احتیاط های لازم را داشته باشید. توصیه می شود در کودکان حتما به صورت پودر و آسیاب شده مصرف شود. مصرف آجیل هفت مغز به صورت پودر شده را بعد از شش یا یک سالگی آغاز کنید. البته برای بادام زمینی بهتر است از سه سالگی این فرآیند را آغاز کنید. بهتر است پودر حاصل از این مواد را با شیر ترکیب کرده و به کودک بدهید. ساخت حریره با کمک این پودرها می تواند در بلع و هضم این آجیل برای کودکان مناسب باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *